Podatki kot priložnost za krepitev sodelovanja v raziskovalni skupnosti

Predavanje na dogodku "Knjižnica, srce mesta 2023: občanska znanost, 24. 5. 2023", Knjižnica Otona Župančiča, Mestna knjižnica Ljubljana, Ljubljana (2023)

Avtorji:

BEZJAK, Sonja

Povzetek:

Arhivi družboslovnih podatkov hranimo največ anketnih podatkov, s katerimi so merili stališča o izbranih družbeno-aktualnih vprašanjih. V zadnjem desetletju pa se je raznovrstnost podatkovnih tipov precej razširila, danes arhivi hranimo prepise intervjujev, fokusnih skupin, dnevnike, zbirke fotografij, podatke iz družbenih medijev, sezname medijskih člankov, tabele s kodirniki idr. Z razvojem različnih tehnologij se pospešeno odvija tudi proces upodatkovljenja, kar pomeni, da je na voljo ogromno podatkov o različnih vidikih družbenega in posameznikovega življenja, ki jih je mogoče uporabiti za analize. Vse to za arhive in raziskovalce predstavlja razvojne izzive. Pa tudi kdo vse in na kakšne načine lahko sodeluje pri delu z raziskovalnimi podatki.

Creative Commons License
To delo je ponujeno pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi pogoji mednarodno licenco.

Povezane vsebine:

UNI-FDVCESSDA coretrust_logo RDA_Node
ADP je del Inštituta za družbene vede na Fakulteti za družbene vede. Sredstva za delovanje ADP je zagotovil ARRS v okviru infrastrukturnega programa "Mreža raziskovalnih infrastrukturnih centrov Univerze v Ljubljani." ADP je član združenja evropskih arhivov družboslovnih podatkov CESSDA. © ADP (ISSN 2385-9415) | 1997 - 2017 | arhiv.podatkov@fdv.uni-lj.si