[3 Apr 2021 | Brez komentarjev | | sonjab]

ADP smo 16. marca 2021 v sodelovanju s predstavniki CLARIN.SI in DARIAH-SI skušali odgovoriti na vprašanje, kje naj podatke objavljajo raziskovalci s Filozofske fakultete, pod okriljem katere raziskujejo geografi, jezikoslovci, sociologi, zgodovinarji, psihologi in drugi. V spletni delavnici v organizaciji Filozofske fakultete UL smo med drugim skušali odgovoriti tudi na nekaj temeljnih vprašanj, za katere ugotavljamo, da še zmeraj begajo raziskovalce, ki so pred odločitvijo, ali sploh objaviti podatke in kje naj jih objavijo.

Več »

blog, delavnice, uporabnik, usposabljanje »

V januarju 2021 smo izvedli dva spletna seminarja na temo analize besedilnih podatkov. Kot gostujočega predavatelja smo povabili dr. Urbana Boljko, ki je udeležencem predstavil računalniške programe za analizo besedilnih podatkov, ki so nedvomno dobra odločitev, kadar se raziskovalec_ka sooča z velikim številom besedilnih podatkov.
Videposnetka in predstavitve s spletnih seminarjev so dostopni med učnimi gradivi za uporabnike kataloga ADP. Vabljeni k branju o prednostih računalniških programov za analizo besedilnih podatkov.

Več »

delavnice, stroka, uporabnik »

[5 Feb 2021 | Brez komentarjev | Tagi: , , , | sonjab]

Ugotavljamo, da je v slovenskem raziskovalnem prostoru malo znano, da arhivi objavljamo tudi kvalitativne podatke, največkrat so to besedilni podatki, zato v prispevku izpostavljamo nekaj relevantnih virov kvalitativnih podatkov. Vabljeni k branju!

blog, CESSDA »

[17 Nov 2020 | Brez komentarjev | Tagi: , , , | Janez Štebe]

Da bi se lahko ustrezno in pravočasno odzvali na krizne razmere v obdobju COVID-19, je pomembna hitra razpoložljivost kakovostnih podatkov, ki so zadostno opisani, da jih lahko uporabijo tudi raziskovalci izven skupine, ki jih je zbrala. Vzorci z virusom C-19 za razbiranje genetske sestave so zaokrožili širom sveta v nekaj tednih po izbruhu pandemije z namenom prispevati k razumevanju in obvladovanju bolezni, kar vključuje izdelavo cepiv, lajšanje simptomov, ukrepe za preprečevanje okužbe ipd. Vabljeni k deljenju vaših raziskovalnih podatkov!