
Kako je projekt BY-COVID okrepil pripravljenost na izbruhe nalezljivih bolezni?
Projekt BY-COVID, ki se je izvajal med 2021 in 2024, je združil 53 partnerjev iz 19 držav, da bi zagotovili odprte, dostopne podatke o SARS-CoV-2 in drugih nalezljivih boleznih. Namen projekta je bil povečati pripravljenost Evrope na prihodnje pandemije z vključevanjem znanstvenih, medicinskih, javnozdravstvenih in političnih perspektiv. Ključni prispevki so vključevali podatkovno platformo COVID-19 in portal za patogene.

Raziskovalni dan FDV 2024 posvečen znanstvenemu komuniciranju
Raziskovalni dan Fakultete za družbene vede (FDV) je letni dogodek, ki je letos potekal 27. maja. Namenjen je predstavitvi raziskovalnega dela, izmenjavi znanja in izkušenj ter spodbujanju razprav o aktualnih znanstvenih vprašanjih, osrednja tema letošnjega dogodka pa je bilo znanstveno komuniciranje, ki je za sodobno akademsko skupnost izjemnega pomena. Za komuniciranje v razvijajočem sodobnem okolju imamo na voljo številne možnosti. Predvsem pa moramo vzeti v obzir, da znanstveno komuniciranje ni isto kot promocija.

Družbena integracija ukrajinskih beguncev v Sloveniji
Od začetka vojne v Ukrajini februarja 2022 je v Slovenijo prispelo več kot 8500 beguncev. Fakulteta za družbene vede je izvedla raziskavo o njihovi integraciji v slovensko družbo, osredotočajoč se na migracijske poti, pretrgane vezi ter vključevanje v novo okolje. Spletna anketa, izvedena med januarjem in aprilom 2023, je zbrala podatke o njihovih izkušnjah in potrebah. Rezultati raziskave, dostopni v Arhivu družboslovnih podatkov, omogočajo vpogled v izkušnje in potrebe ukrajinskih beguncev ter pomagajo pri ukrepih javnih politik.

Na Mreži znanja o infrastrukturi za odprto znanost
Arnesova letna konferenca Mreža znanja je z Dnevom odprte znanosti osrednji dogodek za krog institucij in posameznikov, ki se v Sloveniji posvečajo odprti znanosti. Kot nacionalni tripartitni dogodek Evropskega oblaka odprte znanosti je prvi dan prinesel novosti iz ekosistema Evropskega oblaka odprte znanosti in njegovega prvega referenčnega vozlišča. Sodelujoči so predstavil tudi nekaj primerov infrastrukturnih dosežkov iz tujine in povabili k razmisleku o zakonodajnih in družbenih pogojih za odprti dostop in koriščenje raziskovalnih podatkov.