Zakaj je arhiviranje podatkov v času covid-19 pomembno

Prispevek v zborniku "Javno zdravje in Covid-19 2022. Zbornik povzetkov in recenziranih prispevkov", Nacionalni inštitut za javno zdravje, 159-166, Ljubljana (2022)

COBISS-ID: 123166723
ISBN: 978-961-6945-81-3 (PDF)

Avtorji:

ŠTEBE, Janez
BEZJAK, Sonja

Povzetek:

Arhivi družboslovnih podatkov smo kmalu po začetku epidemije Covid-19 organizirali centralne podatkovne točke, katerih namen je bil zbrane podatke o epidemiji čim prej ponuditi v rabo raziskovalcem in drugim, ki želijo prispevati k boljšemu obvladovanju koronavirusne bolezni. V prispevku predstavimo, kako smo v ADP pripravili pregled raziskav o družbenih vidikih epidemije Covid-19 in kako smo te raziskave naredili vidne, najdljive in dostopne za ponovno uporabo. V prispevku razpravljamo o izzivih oblikovanja tematske zbirke podatki o Covid-19 in neizkoriščenem potencialu, ki ga arhivi lahko ponudimo ne le raziskovalni skupnosti, ampak različnim zainteresiranim skupnostim, ki si prizadevajo za boljše razumevanje in obvladovanje epidemije. Vrednost širokega dostopa do raziskovalnih podatkov v obdobju epidemije je s kolektivnimi interdisciplinarnimi raziskovalnimi napori zagotoviti odgovore na ključna vprašanja obvladovanja epidemije in blaženja posledic.

Povezane vsebine:

UNI-FDVCESSDA coretrust_logo RDA_Node
ADP je del Inštituta za družbene vede na Fakulteti za družbene vede. Sredstva za delovanje ADP je zagotovil ARRS v okviru infrastrukturnega programa "Mreža raziskovalnih infrastrukturnih centrov Univerze v Ljubljani." ADP je član združenja evropskih arhivov družboslovnih podatkov CESSDA. © ADP (ISSN 2385-9415) | 1997 - 2017 | arhiv.podatkov@fdv.uni-lj.si