Državljanstvo in diskriminacija: Intersekcijski pristop k raziskovanju družbene izključenosti, 2017

Osnovne informacije o raziskavi

ADP - IDNo: INTERD17
DOI: https://doi.org/10.17898/ADP_INTERD17_V1
Glavni avtor(ji):
  • Kuhar, Roman
  • Pajnik, Mojca
  • Učakar, Tjaša
  • Ješe Perković, Ana
  • Zalta, Anja
  • Mandelc, Damjan
  • Banjac, Marinko
  • Antić Gaber, Milica
  • Smrdelj, Rok
  • Podreka, Jasna
  • Šori, Iztok
Izdelal datoteko podatkov:
FF - Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani (Ljubljana, Slovenija; 2017)

Finančna podpora:

Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije

Številka projekta:

P6-9381 (ARRS)

Vsebina raziskave

Ključne besede ADP: diskriminacija, manjšine, etnične manjšine, spol, spolna diskriminacija, mediji, izključenost in vključenost v družbeno življenje

Ključne besede ELSST:
IDENTITETA, MANJŠINA, SPOLNA VLOGA

Vsebinska področja CESSDA
Enakost, neenakost in družbena izključenost
Vsebinsko področja CERIF
Sociologija


Povzetek:

Raziskovalni projekt družbeno izključevanje pretresa skozi intersekcijsko součinkovanje diskriminatornih praks. S tem raziskujemo skupne mehanizme izključevanja, ki se ne ustavijo na meji posamezne identitete. Projekt vzpostavlja inovativni teoretski in metodološki prijem, ki izključevanja in diskriminacije obravnava z istimi orodji in ugotavlja skupne izvore diskriminatornih praks. Osnovna teza raziskovalnega projekta je troplastna: (1) diskriminacija različnih družbenih manjšin temelji na istih ali podobnih mehanizmih družbenega izključevanja, ki jih v osnovi poganja ista interpretativna shema politik, diskurza in praks o ogroženosti; (2) isti oziroma podobni mehanizmi družbenega izključevanja medsebojno krepijo posamezne oblike diskriminacije, zato projekt v ospredje postavlja intersekcijsko perspektivo; (3) mehanizmi izključevanja in diskriminacije imajo pomemben vpliv tudi na širšo družbo v kontekstih spreminjanja vloge nacionalne države v pogojih globalizacije in evropeizacije. Projekt v široko zasnovani empirični bazi diskriminacijo naslavlja intersekcijsko, z upoštevanjem njenih širših strukturnih, političnih in reprezentativnih vidikov. Empirični del raziskave vključuje izvedbo mešanih fokusnih skupin, kjer bo interakcija med akterji različnih manjšinskih skupin ključno prispevala k preseganju enodimenzionalnega razumevanja diskriminacije, vključuje pa tudi kritično analizo okvirov (Verloo, 2006) antidiskriminacijskih politik in kritično diskurzivno analizo (Fairclough, 2010) reprezentacij diskriminiranih manjšin. Rezultate analize izključevanja na marginah nato aplicira na širše polje raziskovanja državljanstva kot tistega statusa, ki naj bi vsem zagotavljal polnopravno članstvo v skupnosti, a se v spremenjenih pogojih globalizacije, razraščajoče ekonomske izključenosti ter krize nacionalne države in globalnega vzpona populističnih (radikalnih) skupin vedno bolj kažejo njegove izključevalne prvine. Osrednji raziskovalni cilj je teoretsko osmisliti nove modele demokratične participacije s perspektive pogojev pluralnih religijskih, političnih, etničnih in spolnih identitet v luči identificiranih modelov diskriminacije in izključevanja. V ADP hranimo le seznam medijskih poročil spletnih portalov MMC (Rtvslo.si), 24ur, Siol in Nova24 na izbrane teme - Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (istospolno usmerjeni) in Zakon o tujcih (tujci), ki se v povezavi z izbrano manjšino in nanjo vezanim zakonom pojavijo pretežno v obdobju 14 dni pred in 14 dni po obravnavi zakona na parlamentarnem odboru.

Metodologija


Čas zbiranja podatkov: 1. januar 2015 - 31. december 2015 (Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih), 20. september 2017 - 31. oktober 2017 (Zakon o tujcih)
Čas izdelave: 2017
Država: Slovenija
Geografsko pokritje:

Slovenija

Enota za analizo:

Dogodek/proces/dejavnost

Besedilna enota

Populacija:

Medijska poročila spletnih portalov MMC (Rtvslo.si), 24ur, Siol in Nova24 na izbrane teme (Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (istospolno usmerjeni), Zakon o tujcih).

Izključeni:

Izključitev je zgolj časovno zamejena - izbran je bil časovni okvir poročanja, ki je vezan na posamezni zakon.

Zbiranje podatkov je opravil:

Filozofska fakulteta, Oddelek za sociologijo - Rok Smrdelj (istospolno usmerjeni), Tjaša Učakar (tujci).

Tip vzorca:

Neverjetnostno: namensko

Iskanje člankov je potekalo v povezavi z izbrano manjšino in nanjo vezanim zakonom. V nabor člankov/prispevkov so bili vključeni tisti, ki se pojavijo v obdobju 14 dni pred in 14 dni po obravnavi zakona na parlamentarnem odboru. V primeru daljše razprave (npr. ZZZDR in s tem povezan referendum) so časovni okvir ustrezno razširili. Prva tema: Medijski zapisi o noveli Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (istospolno usmerjeni) – iskanje relevantnih zadetkov je bilo usrediščeno na leto 2015, ko so potekali glavni, s predlogom zakona, povezani dogodki. Iskanje je temeljilo na kombinaciji naslednjih ključnih besed: »ZZZDR«; »Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih«; »Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih«; »istospolni pari«; »referendum«. V iskalnik na izbranem spletnem portalu je vsaka ključna beseda bila vključena posebej. Zbrani zadetki so bili združeni, podvojitve so bile odstranjene. Iskanje je potekalo za obdobje med 1. 1. in 31. 12. 2015. Druga tema: Medijski zapisi o Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o tujcih (tujci) - Iskanje po točnem imenu novele zakona ne da dovolj rezultatov, bolje je uporabiti iskalni niz samo imena “zakon o tujcih”. Iskanje je potekalo za obdobje med 20. 9. in 31. 10. 2017.

Način zbiranja podatkov:

Drugo

Iskanje empiričnega gradiva na novičarskih portalih po ključnih besedah.

Uteževanje:

Brez uteževanja.

Omejitve dostopa

Podatki in dokumentacija so na voljo pod mednarodno licenco Creative Commons Priznanje avtorstva 4.0. Arhiv izroča podatke uporabnikom samo za namen, ki ga posebej opredelijo, ob zagotovitvi spoštovanja profesionalnih etičnih kodeksov. Uporabnik se posebej zaveže, da bo skrbel za tajnost podatkov in opravljal analize brez poskusov identifikacije posameznika.

Kontakt: Arhiv družboslovnih podatkov

Pri objavah, ki bi sledile na podlagi podatkov, je potrebno polno citirati avtorja in Arhiv.

Vsak uporabnik je dolžan opozoriti na morebitne pomanjkljivosti gradiva in poslati Arhivu 2 kopiji nastalih besedil.

Uporabnik naj pred uporabo pozorno prebere spremljajočo dokumentacijo in se v primeru nejasnosti obrne na avtorje raziskave ali Arhiv.

Osnovne informacije o datoteki podatkov

Naslov podatkovne datoteke: ZZZDR: EMPIRIČNO GRADIVO ZA MEDIJSKO ANALIZO [Podatkovna datoteka]

ID datoteke: F1

Avtor podatkovne datoteke: Kuhar, Roman

Format: *.pdf - GRAFIČNA

  • število spremenljivk: 0
  • število enot: 0

Licenca: ccby

Verzija: 3. januar 2022

Naslov podatkovne datoteke: Medijska analiza – nabor člankov. Ime zakona: predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o tujcih [Podatkovna datoteka]

ID datoteke: F2

Avtor podatkovne datoteke: Kuhar, Roman

Format: *.pdf - GRAFIČNA

  • število spremenljivk: 0
  • število enot: 0

Licenca: ccby

Verzija: 3. januar 2021

Spremenljivke

Za dostop do podatkov kontaktiraj ADP.

Gradiva o izvedbi raziskave

  1. Kuhar, Roman (2022). INTERD17 - ZZZDR: EMPIRIČNO GRADIVO ZA MEDIJSKO ANALIZO, format txt, verzija s trajnimi povezavami [Ostalo gradivo].
  2. Kuhar, Roman (2022). INTERD17 - Medijska analiza – nabor člankov, format txt, verzija s trajnimi povezavami [Ostalo gradivo].

Rezultati raziskave

Ni gradiv povezanih z rezultati raziskave!

Povezane objave

Nimamo podatkov o objavah povezanih s tem gradivom!

Dostop do podatkov in dokumentacije - Nesstar


POGOJI UPORABE:

Licenca Creative Commons Priznanje avtorstva

STATUS RAZISKAVE

3 - Polni opis raziskave in kodirna knjiga z imeni spremenljivk iz podatkovne datoteke.

KATEGORIJA RAZISKAVE

6 - raziskave z omejenim problemskim ali teoretskim okvirom in ožjo uporabnostjo za več praktičnih problemov, metodološko in vsebinsko izpopolnjene

  Kako citiram to RAZISKAVO?

Kuhar, R., Pajnik, M., Učakar, T., Ješe Perković, A., Zalta, A., Mandelc, D., ... Šori, I. (2021). Državljanstvo in diskriminacija: Intersekcijski pristop k raziskovanju družbene izključenosti, 2017 [Podatkovna datoteka]. Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Arhiv družboslovnih podatkov. ADP - IDNo: INTERD17. https://doi.org/10.17898/ADP_INTERD17_V1

COBISS.SI
Cobiss tip: 2.25
Datum prve podatkovne objave: 2021