Raziskave o kulturi in prostem času s Finske in Slovenije

Približuje se 6. december, dan, ko se je Finska pred sto leti izrekla za neodvisno državo. V sklopu praznovanja so v finskem arhivu pripravili nov nabor raziskav, tokrat kulturi in prostem času. Med izbranimi raziskavami najdete npr. podatke o kulturni dediščini na Finskem, potovanjih, mladih in njihovem prostem času, barometer o prostem času in drugo. Raziskave so na voljo v angleškem jeziku in kot takšne lažje dostopne za raziskovalce širom Evrope. Več o izbranih raziskavah in podatkih s Finske najdete na spletni strani finskega arhiva v rubriki »Kultura in prosti čas«.

Ob tej priložnosti vam v ADP dajemo nekaj namigov o raziskavah iz kataloga ADP, ki se celoviteje ali samo delno dotikajo vprašanj kulture in prostega časa v slovenskem prostoru:

• Malnar, B. in Hafner-Fink, M. (2006). Slovensko javno mnenje 2006/2: Mednarodni raziskavi: Vloga države (ISSP 2006); Prosti čas in šport (ISSP 2007) [podatkovna datoteka]. Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Arhiv družboslovnih podatkov. ADP – IDNo: SJM062
    • Raspor, A., Lacmanović, D., Stranjančević, A. in Bulatović, I. (2017). Kitajski turisti v Sloveniji in Črni Gori, 2015: Pričakovanja, karakteristike in motivacija za potovanje [podatkovna datoteka]. Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Arhiv družboslovnih podatkov. ADP – IDNo: TURKIT15
    • Statistični urad Republike Slovenije. (2006). Anketa o porabi časa, Slovenija, april 2000 – marec 2001 [podatkovna datoteka]. Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Arhiv družboslovnih podatkov. ADP – IDNo: APC01

Posredna ali neposredna vprašanja o prostem času in kulturi lahko najdete tudi znotraj raziskave Slovensko javno mnenje, katere glavni avtor je Niko Toš, podatki pa omogočajo longitudinalni pregled, saj ADP hrani bogato zbirko podatkovnih datotek. Najdete jih na ADP – IDNo: SJM68, SJM69, SJM71, SJM72, SJM73, SJM76, SJM78, SJM80, SJM82, SJM83, SJM84, SJM86, SJM87, SJM88, SJM90, SJM921, SJM931, SJM001, SJM031, SJM034,  SJM15, SJM161.

Znotraj serije raziskav Slovenskega javnega mnenja ADP hrani podatke serije z naslovom Evropska družboslovna raziskava (ESS), tj. akademsko vodena mednarodna anketa, ki je bila do sedaj izvedena že v več kot 30-ih državah in vključuje tudi Slovenijo. Glavni avtor slovenske različice je Niko Toš. Slovenija v Evropski  družboslovni raziskavi sodeluje  že od začetka, tj. od leta 2002, ko se je začel izvajati prvi krog. Podatkovne datoteke so dostopne na ADP – IDNo: SJM022, SJM042, SJM061, SJM082, SJM10, SJM122, SJM14.

Finnish National Gallery (vir: kansallisgalleria.fi)

Priporočamo vam, da prebrskate še mednarodne raziskave, ki vključujejo vprašanja o kulturi in prostem času. V katalogu ADP boste našli metapodatke in informacije o tem, kje lahko dostopate do njih.

• Mednarodna anketa o porabi časa: Druga dopolnjena izdaja datoteke držav sveta.
      (2006). Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Arhiv družboslovnih podatkov.
      ADP – IDNo: MTUSW552
    • Mednarodna splošna družboslovna anketa (ISSP), 2007. (2009). Prosti čas in šport I. Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Arhiv družboslovnih podatkov. ADP – IDNo: ISSP07
    • Mednarodna splošna družboslovna anketa (ISSP), 2001. (2003). Družbeni stiki II.
      Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Arhiv družboslovnih podatkov. ADP – IDNo: ISSP01
    • Mednarodna splošna družboslovna anketa (ISSP), 1995. (2002). Mednarodna raziskava narodne identitete.  Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Arhiv družboslovnih podatkov.
      ADP – IDNo: ISSP95
    • Evrobarometer držav kandidatk, 2003.1; marec – april 2003: Nove evropske države in kultura. (2006). Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Arhiv družboslovnih podatkov.
      ADP – IDNo: CCEB031
    • Evrobarometer 67.1: Kulturne vrednote, revščina in socialna izključenost, razvojna pomoč in stanovanjska mobilnost, februar-marec 2007. (2014).
      Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Arhiv družboslovnih podatkov. ADP – IDNo: EB671

Raziskave o športu iz Slovenije

Sociološko srečanje na Otočcu