20. statistični dnevi

Konec: Nov. 10, 2010
Kraj: Radenci, Slovenia
Organizator: The Statistical Office of The Republic of Slovenia

Mednarodno posvetovanje Statistični dnevi 2010, dvajseto po vrsti, z naslovom Merjenje blaginje in napredka družbe, odpira tudi v Sloveniji zdaj že globalno razpravo o merjenju blaginje ljudi in razvoja družb, seveda predvsem s statističnega vidika. Organizatorja tradicionalnih Statističnih dnevov – Statistični urad RS in Statistično društvo Slovenije tako sledita – zaradi vloge, ki jo ima nacionalna in s tem uradna statistika – aktualnim družbenim dogajanjem v svetu.

Letošnje posvetovanje se bo začelo s panelno razpravo z naslovom Merjenje blaginje, v kateri bodo priznani statistiki z ene in uporabniki uradne statistike druge strani razložili svoj pogled na statistično spremljanje blaginje in izzive, na katere mora statistična stroka v kratkem ponuditi relevantne odgovore.

V tej uvodni razpravi bodo sodelovali:

* dr. Tine Stanovnik, Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani
* Jean-Phillipe Cotis, generalni direktor Statističnega urada Francije
* dr. Boris Majcen, Inštitut za ekonomska raziskovanja
* dr. Aurel Schubert, Evropska centralna banka
* dr. Pieter Everaers, Eurostat
* dr. Srna Mandič, Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani
* dr. Valentina Prevolnik Rupel, Ministrstvo za zdravje.

Na tridnevnem posvetovanju bodo statistiki in uporabniki uradne statistike razvoj družb in blaginjo ljudi obravnavali po naslednjih tematskih sklopih: življenjska raven, zdravstvo, izobraževanje, okolje. Predstavljena pa bodo tudi razmišljanja o alternativnem spremljanju blaginje v družbi s kvalitativnimi in sestavljenimi kazalniki – za merilo sreče, zadovoljstva ipd.

Tudi tokratno posvetovanje bodo spremljale okrogle mize; udeleženci teh pogovorov bodo predstavili razmišljanja in primerjali mnenja o možnostih za dvig ravni statistične pismenosti v Sloveniji in o izkazovanju desezoniranih podatkov, ki povečujejo analitično vrednost izvornih podatkov.

Posvetovanja Statistični dnevi 2010 se bo udeležilo 150 strokovnjakov s področja statistike, uporabnikov uradne statistike in dajalcev podatkov, med njimi 30 predstavnikov tujih statističnih uradov ali mednarodnih statističnih institucij in univerz.