Financerji raziskav z zahtevami o odprtem dostopu in posebej z zahtevo o pripravi načrta ravnanja z raziskovalnimi podatki postavljajo raziskovalno skupnost pred nove izzive. Kako bomo poskrbeli za varnost podatkov? Kje jih bomo dolgotrajno hranili? Ali smo odgovorili na vprašanje avtorskih pravic? So podatki opremljeni z ustrezno dokumentacijo, da bodo razumljivi tudi zainteresiranim zunaj raziskovalne skupine?
To je le nekaj vprašanj, s katerimi se bomo vse pogosteje srečevali. V ADP smo z namenom širjenja znanja in dobrih praks s tega področja, organizirali delavnico za knjižničarje.
Dobre prakse iz tujine namreč kažejo, da so prav knjižničarji, zaposleni na raziskovalnih ustanovah, pogosto tisti, ki lahko raziskovalcem pomagajo pri ravnanju s podatki.
Na celodnevni delavnici smo knjižničarje seznanili z osnovnimi koraki življenjskega kroga podatkov ter tipičnimi vprašanji in odgovori, ki se pojavijo v posameznih korakih. Delavnice se je udeležilo 27 knjižničarjev z različnih ustanov. Skupaj smo preverili, kakšne so možnosti prenosa znanja v njihovo okolje.
Nekaj možnosti sodelovanja:
- promocija odprte znanosti, odprtega dostopa in odprtih podatkov,
- podpora pri pripravi načrta ravnanja z raziskovalnimi podatki,
- podpora pri citiranju podatkov,
- podpora pri iskanju podatkov in
- podpora pri predaji podatkov v ADP.
S to novo vlogo lahko knjižničarji širijo svoje pristojnosti in delokrog ter v prihodnosti postajajo vse pomembnejši sodelavci tudi v raziskovalnem procesu. S tem se pridružujejo širšemu krogu deležnikov, v katerega sodijo npr. financerji, raziskovalne pisarne, računalniška podpora, vodstvo raziskovalnih organizacij, ki vsak na svoj način raziskovalcem lahko nudijo storitve za kakovostnejše raziskovanje.
Predstavitve z delavnice so dostopne na spletni strani Arhiva družboslovnih podatkov! Dodatno priporočeno gradivo pa tukaj!