Družbena integracija ukrajinskih beguncev v Sloveniji

Pišeta: dr. Simona Zavratnik in Anteja Tomašič iz Fakultete za družbene vede, UL

Od začetka vojnega nasilja v Ukrajini februarja 2022 je v Slovenijo prispelo več kot 8500 beguncev. Vojna na pragu Evropske unije je sprožila enoten odziv EU politike, humanitarnih organizacij in širše javnosti: ukrajinskim beguncem je potrebno zagotoviti zatočišče pred vojnim nasiljem. To izhodišče je v pravnem smislu pomenilo aktivacijo instituta začasne zaščite kot instrumenta, ki omogoča hiter humanitarni odziv za skupine preganjanih ljudi. Skupinska zaščita na osnovi kriterija začasne zaščite je tako bila uporabljena prvič, odkar EU razpolaga s tovrstno zakonsko rešitvijo za primere masovnih prisilnih migracij.

Priprava raziskave

Na Fakulteti za družbene vede in širše na Univerzi v Ljubljani smo se odzvali na vojno krizo s takojšnjo analizo, zbiranjem podatkov ter ciljnim delovanjem, to je sodelovanje z vladnimi, nevladnimi in humanitarnimi organizacijami pri podpori razseljenim ljudem iz vojnih območij.

Slika 1: Delavnica v okviru poletne šole v Bordeauxu (Francija)
Foto: Iryna Degtyarova

Začetki naše sociološke raziskave so nastali v okviru predmeta Migracije: lokalno-globalne dimenzije (FDV, nosilka izr. prof. Simona Zavratnik, študijsko leto 2021/2022), ko smo s študenti pripravili osnutek spletne ankete, ki je nastala kot sociološka refleksija nenadnih prisilnih migracij kot posledice vojnega konflikta. S študenti smo diskutirali migracijske poti, študirali pretrgane družinske in sorodniške vezi in nova omrežja, ki se vzpostavljajo na migrantskih poteh. Zanimalo nas je, kako poteka oskrba in integracija ljudi z migrantsko izkušnjo in kako se vključujejo v konkretne vidike življenja v novi družbi. Anketo smo nadgrajevali v raziskovalnem timu na Centru za prostorsko sociologijo (FDV), v razširjeni ekipi strokovnjakov (ZRC SAZU, Rektorat UL) ter ob sodelovanju osrednjih institucij oskrbe ukrajinskih beguncev, kot sta Rdeči križ Slovenije (na tem mestu se želimo zahvaliti za pomoč pri prevodu vprašalnika v ukrajinski jezik) in Urad Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov.

Anketa

Spletna anketa je bila izvedena med polnoletnimi osebami, ki so prišle iz Ukrajine v Slovenijo zaradi vojnega konflikta v Ukrajini. Dostopna je bila od 26. 1. 2023 do 26. 4. 2023. Sestavlja jo 121 vprašanj, tako v ukrajinskem kot v slovenskem jeziku. Prevod iz slovenskega v ukrajinski jezik so omogočili prevajalci iz Rdečega križa Slovenije. Anketa je razdeljena v 4 sklope: pot v Slovenijo, vključevanje v slovensko družbo, potrebe in želje za prihodnost ter demografski podatki. V okviru vključevanja v slovensko družbo je pozornost namenjena ključnim področjem: jeziku, izobraževanju, zaposlovanju in bivanju v novi družbi. Pri distribuciji ankete so sodelovale organizacije, ki neposredno delajo z ukrajinskimi begunci: Urad Vlade republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov, Slovenska filantropija, ADRA, Rdeči križ Slovenije, Slovenska Karitas, Društvo Odnos in Slovensko-ukrajinsko kulturno društvo Ljubljana Kyjiv.

Rezultati

Graf 1: Odgovori na vprašanje Katere so vaše največje ovire v novem okolju?
Avtorica: Rebeka Falle Zorman

Podatke so s pomočjo programske opreme SPSS digitalizirali na Centru za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij (FDV), sodelavka Rebeka Falle Zorman pa je pripravila grafične prikaze rezultatov. V podatkovni bazi je 262 zaključenih anket.

Namen pridobljenih podatkov v naši anketni raziskavi je vpogled v primer novih prisilnih migracij v evropskem prostoru in sociološka analiza migracijskih poti ter odziva javnih politik. Nadalje podatki omogočajo evalvacijo trenutnih ukrepov javnih politik, saj nakazujejo stališča in preference oseb z začasno zaščito ter prinašajo podatke za nadaljnje strategije na nacionalnem in predvsem na lokalnih nivojih.

Uporaba raziskovalnih rezultatov in podatkov

Podatki raziskave so dostopni v Arhivu družboslovnih podatkov. Predstavljeni so bili na več javnih dogodkih v Sloveniji in tujini, med katerimi izpostavljamo prispevek na okrogli mizi v okviru projekta Erasmus+ Higher education resilience in refugee crises: forging social inclusion through capacity building, civic engagement and skills recognition in prispevek na Slovenskem sociološkem srečanju 2023. V pripravi sta znanstvena članka v domači in mednarodni reviji.

Vir:

Zavratnik, S., Tomašič, A., Žalac, D. in Falle Zorman, R. (2024). Družbena integracija ukrajinskih beguncev v Sloveniji, 2023 [Podatkovna datoteka]. Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Arhiv družboslovnih podatkov. ADP – IDNo: UKRBEG23. https://doi.org/10.17898/ADP_UKRBEG23_V1

Prejšnji članek

Osrednja tema konference Srce DEI 2024: Kako izkoristiti potencial raziskovalnih podatkov?

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja