ADP v projektu CESSDA SaW

ADP že dlje časa sodeluje pri projektih, ki si prizadevajo za širitev mreže arhivov družboslovnih podatkov na Balkanu (trenutno npr. pri SEEDS). Z letošnjim letom pa se pridružuje novemu projektu CESSDA SaW, katerega cilj je okrepiti omrežje arhivov družboslovnih podatkov, vanj vključiti vse evropske države in zagotoviti vzdržnost njihovih podatkov.

V okviru projekta se bo za vsako evropsko državo preučilo ovire in možnosti ter potencialno vrednost, ki bi jo prineslo članstvo v Konzorciju Evropskih Arhivov Družboslovnih Podatkovnih CESSDA. Prav tako se bo preverilo, katere infrastrukture v teh državah že obstajajo. Pri tem nam bodo v pomoč ugotovitve že zaključenih infrastrukturnih projektov, kot npr. SERSCIDA, DASISH, DwB.

Cilj je, da razširjeno članstvo v konzorciju CESSDA tvori močno omrežje najboljših praks, ki bodo v korist evropskemu družboslovju in raziskovanju. Koordinarno sodelovanje in posvetovanje z nadnacionalnimi evropskimi deležniki (Eurostat, Evropski parlament …) bo prineslo koristi vsem članicam CESSDA.

Nosilec projekta je Konzorcij CESSDA, ADP kot član CESSDA pa v njem sodeluje kot partnerska organizacija, ki je vključena v več nalog. Še posebej intenzivno je vključena v delovne pakete WP2 Dissemination and Communication, WP3 Strenghtening and widening through planning and engagement in WP4 Strenghtening and widening through knowledge exchange.

V okviru delovnega paketa WP2 bo ADP sodeloval pri nalogi Task 2.1 Establishment of a knowledge sharing platform for ERA data archives. V delovnem paketu WP3 na nalogah Task 3.2 Audit of current state of the art of data archive services in each ERA country – pri slednjem je ADP izbran za nosilca naloge in Task 3.4 Widening data perimeter. V WP4 bo ADP intenzivneje sodeloval kar pri štirih nalogah, in sicer: Task 4.1 Development support: a rolling programme of hands-on training for data archive parcticioners on ingest and dissemination practices, Task 4.2 Development support: policies for implementing each component of the OAIS, Task 4.3 Development support: achieving the Data Seal of Approval ter Task 4.6 Understanding the economic impact of social science data services.

Projekt traja dve leti, začenši v avgustu 2015, koordinira ga CESSDA, v njem pa sodeluje več področnih organizacij iz različnih držav.

O projektu tudi na spletni strani ADP.

cessdasaw

Seminar za doktorske študente na Univerzi Manchester