Domov » blog

Priporočila univerzam glede odprtega dostopa

11 September 2017 Brez komentarjev Tagi: , , admin

Pri The European University Association (EUA) so junija 2017 izdali dokument z naslovom Towards Full Open Access in 2020, Aims and recommendations for university leaders and National Rectors’ Conferences. V dokumentu so zbrana priporočila glede prehoda univerz k odprtemu dostopu, ki naj bi ga le-te uresničile do leta 2020.

Posebno poglavje so namenili Ravnanju z raziskovalnimi podatki, v katerem spodbujajo ustanove, naj okrepijo to področje, saj financerji vse pogosteje zahtevajo Načrte ravnanja z raziskovalnimi podatki. Sklicujoč se na raziskavo “OA EUA Survey 2016/17” ocenjujejo, da je do sedaj le 25 % univerz oblikovalo politike glede ravnanja z raziskovalnimi podatki.

Ustanovam priporočajo, da:

• oblikujejo institucionalno politiko z jasnimi smernicami glede ravnanja z raziskovalnimi podatki, pri čemer naj upoštevajo t.i. FAIR načela;
  • javnosti zagotovijo vsaj dostop do metapodatkov, kadar obstajajo upravičeni razlogi, da podatki ne morejo biti dostopni;
  • razvijejo zmogljivosti na področju ravnanja z raziskovalnimi podatki;
  • zagotovijo pravno svetovanje, usposabljanje in spodbude za raziskovalce, ki bodo predali svoje podatke.

EUA ima svoje članice v 47 evropskih državah, med njimi so tudi Univerza v Ljubljani, Univerza v Mariboru, Univerza v Novi Gorici in Univerza na Primorskem ter Rektorska konferenca Republike Slovenije.

Za več glej: Towards Full Open Access in 2020, Aims and recommendations for university leaders and National Rectors’ Conferences.

Komentiraj!

Dodajte svoj komentar ali uporabite trackback iz svoje strani. Lahko se tudi naročite na komentarje preko RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

Lahko uporabite: