Pišeta: Sonja Bezjak in Irena Vipavc Brvar, ADP
Od leta 2021 do 2025 je v sodelovanju 22 partnerjev iz 14 držav potekal evropski projekt COORDINATE. Med glavnimi cilji projekta so bili vključitev raziskovalne skupnosti v razvoj primerjalnega panela rojstne kohorte in z njo povezane evropske raziskave, namenjene blaginji otrok.
Osrednja aktivnost je bila izvedba pilota za razvijajočo se kohortno raziskavo, poznano pod kratico GUIDE oz. Growing Up in Digital Europe: EuroCohort, ki bo prva evropska primerjalna kohortna raziskava s tega področja. Poleg Francije, Hrvaške, Irske in Finske je pilotna raziskava potekala tudi v Sloveniji, in sicer pod okriljem Inštituta za družboslovne študije, Znanstveno-raziskovalnega središča Koper. Izsledki pilota bodo načrtovalcem in financerjem v pomoč pri nadaljnjem razvoju raziskave GUIDE. Dokumentacija pilotne raziskave je dostopna prek projektnega portala GUIDE, raziskovalni podatki pa so objavljeni v nizozemskem arhivu družboslovnih podatkov (DANS). Objavo podatkov iz pilota, ki je potekal v Sloveniji, pričakujemo v 2025 v ADP.

Med aktivnostmi velja omeniti tudi izkušnje mladinskega posvetovalnega odbora, v katerem se je prisluhnilo mladim in otrokom, ki so delili svoje poglede, dileme, izkušnje in tako prispevali k izboljšanju raziskave in raziskovalnega procesa. Rezultati projektne aktivnosti so predstavljeni v publikaciji z naslovom A Handbook for Participative Approaches in Research and Development to Address School Inequalities (2025).
Ob tem je potekala vrsta aktivnosti za izboljšanje dostopnosti do mednarodnih raziskav, še posebej anketnih podatkov o blaginji otrok in mladih. Raziskovalke in raziskovalci so se s finančno podporo projekta lahko udeležili raziskovalnega obiska na eni od partneric projekta in pridobili znanja za uporabo izbranih raziskav. Izvedenih je bilo 140 obiskov v osmih državah. Svoje izkušnje so raziskovalke in raziskovalci opisali na blogu projekta COORDINATE.
ADP je v projektu skrbel za promocijo raziskovalnih obiskov, organizacijo poletnih šol v Essexu, Bambergu in Barceloni, za izvedbo treh statističnih delavnic v Zagrebu ter v Sloveniji izvedel 2-dnevno mednarodno delavnico na temo načrtovanja ravnanja z raziskovalnimi podatki v raziskavah, ki vključujejo otroke.
V projektu je nastala vrsta gradiva, ki je lahko v pomoč vsem, ki raziskujejo blaginjo otrok in mladih:
- Prioritizing Children: Child-centred Approach to Research, Policymaking and Wellbeing (spletni seminar)
- From insight to impact: embracing child-centred approach in research with children (spletni seminar)
- Research data management when working with children and youth (gradivo z delavnice)
Gradiva so objavljena na projektnem YouTube kanalu in Zenodo skupnosti.