VERPLU08 - Mednarodna raziskava o verstvih: Učinki verskega pluralizma
9 januarja, 2013
Raziskava o religioznosti in socialnih stališčih v Ljubljani in Goriški regiji je del raziskave Učinki verske diverzitete (What are the Impacts of Religious Diversity? Regions in Three European Countries Compared), ki je v okviru projekta NORFACE Research Programme potekala v treh državah – v Nemčiji (Univerza v Bochumu), na Finskem (Univerza v Tampereju) in v Sloveniji (UL, FDV) med 1. 6. 2007 in 30. 9. 2010.


Raziskovalci so si zastavili nekatera vprašanja v okviru razprave o dveh poglavitnih teorijah o učinkih verske diverzitete: (1.) teorije, po kateri verski pluralizem oz. naraščajoča diverziteta vodi v sekularizacijo in (2.) teorije, po kateri verski pluralizem oz. naraščajoča diverziteta vodi v večjo religioznost.


V vsaki izmed držav sta bili raziskovani po dve okolji – eno urbano in eno podeželsko. V obeh okoljih je bila izvedena raziskava o (objektivni) stopnji verske diverzitete (s popisom vseh delujočih verskih skupnosti) in telefonska anketna raziskava o njenih učinkih na vernost in na nekatera družbena stališča, zlasti na ksenofobijo. V slovenski raziskavi je bilo zajetih 3.000 respondentov, v vseh treh državah pa skupaj 9.000.


Poglavitne ugotovitve: (1.) Religijska diverziteta kot značilnost okolja nima vpliva na t. i. centralnost religioznosti. (2.) Toda osebni stiki z verskimi alternativami spodbujajo centralnost religioznosti. (3.) Večja verska diverziteta sama po sebi ne vpliva na ksenofobijo. (4.) Osebni stiki z verskimi alternativami pa zmanjšujejo ksenofobijo oz. povečujejo strpnost.


Glede na rezultate te raziskave je mogoče reči, (1.) da so dozdajšnja teoretiziranja o učinkih objektivne verske diverzitete pretiravala glede učinkov (v eno ali drugo smer) in (2.) da so učinki na družbena stališča pozitivni, če vključujejo osebne stike z versko drugačnimi. Družbeno promoviranje medreligijskih stikov v Sloveniji oz. evropskih državah bi zato imelo družbeno integrativne in pozitivne učinke.


Raziskava obeh slovenskih okolij, Ljubljane in Goriške regije, je po pričakovanjih pokazala višjo stopnjo diverzitete in sekulariziranosti v urbani regiji; ta je izkazovala tudi nižjo stopnjo ksenofobije.



>>opis raziskave<<