/
Konzorcij CESSDA

Konzorcij CESSDA

CESSDA (Consortium of European Social Science Data Archives) je krovna organizacija evropskih arhivov družboslovnih podatkov, ki je bila ustanovljena leta 1976. Leta 2013 se je organizacijsko preoblikovala po modelu evropske raziskovalne infrastrukturne enote (ERIC – European Research Infrastructure Consortium) s seznama evropskih prioritet ESFRI (European Strategy Forum on Research Infrastructures).

CESSDA nudi strokovno pomoč svojim članicam, obenem pa prek skupnega portala uporabnikom podatkov omogoča dostop do gradiv evropskih arhivov. CESSDA temelji na medsebojni strokovni in organizacijski podpori, njen cilj pa je ohranjanje in razširjanje kakovostnih raziskovalnih podatkov ne glede na geografsko lokacijo uporabnikov upoštevajoč sodobne mednarodne standarde, priporočila in orodja.

V Strategiji CESSDA 2023–2027 so opredeljene tri ključne strateške teme, od katerih ima vsaka posebno prednostno nalogo: 

  • PODATKI – izboljšanje kakovosti metapodatkov in interoperabilnosti podatkov,
  • LJUDJE – spodbujanje povezav,
  • KRAJINA – oblikovanje evropskega raziskovalnega prostora.

 

Te so podprte s temeljnimi vrednotami združenja CESSDA:

  • gradnja ZAUPANJA,
  • znani po USPOSABLJANJIH,
  • nadgradnja s ŠIRJENJEM in OZAVEŠČANJEM,
  • usposobljeni na področju TEHNOLOGIJE,
  • uporabnikom prijazna ORODJA & STORITVE.

 

CESSDA krepi zaupanje v družboslovne raziskave z zagotavljanjem ohranjanja visokokakovostnih podatkov za prihodnje raziskave. Kot zaupanja vredni reporzitoriji ponudniki storitev CESSDA dokazujejo svojo zanesljivost tako raziskovalcem kot financerjem raziskav.

CESSDA podpira stalno učenje in usposabljanje osebja ponudnikov storitev, uporabnikov na področju družboslovja in partnerjev. Učenje, usposabljanje in širjenja vključuje upravljanje raziskovalnih podatkov, odkrivanje in ponovno rabo podatkov, digitalno hrambo, arhiviranje podatkov ter orodja in storitve CESSDA.

Tehnologija je temelj tehnične infrastrukture CESSDA, ki zagotavlja stabilno in posodobljeno osnovo za naše platforme ter uporabniku prijazna orodja in storitve, ki omogočajo enostavno arhiviranje podatkov in dostop do njih.

ADP je član CESSDA od leta 1998. Med številnimi prednostmi sodelovanja na evropski ravni je standardiziran razvoj storitev, ki omogoča in spodbuja internacionalizacijo družboslovnih podatkov. Ena izmed skupnih storitev je Katalog podatkov CESSDA, v katerega so vključeni opisi raziskav iz nacionalnih zbirk držav članic konzorcija. Izobraževalno orodje CESSDA Data Management Expert Guide in njegov obrazec Načrt ravnanja z raziskovalnimi podatki sta priložnost za učinkovitejše sodelovanje v vse bolj povezanem evropskem raziskovalnem okolju. Podobno funkcijo opravlja vodič CESSDA Data Archiving Guide, ki so ga evropski arhivi družboslovnih podatkov pripravili v pomoč pri uvajanju novih zaposlenih v podatkovne arhive.