Slovensko javno mnenje (SJM) 2010 je del petega kroga Evropske družboslovne raziskave, v katerem je bilo zajetih 28 držav, pretežno iz Evropske unije.
Cilji raziskovanja so trije, in sicer: nadzirati in interpretirati spreminjajoče se družbene vrednote in vedenje v Evropi ; združiti izboljšano napredno metodologijo anketnega raziskovanja v posameznih evropskih državah in razviti serijo evropskih družboslovnih kazalcev, vključno z vedenjskimi kazalci.
V tem krogu sta poleg osnovnega vsebinskega modula vključena še dva dodatna rotirajoča vsebinska modula, in sicer: »delo, družina in blaginja: implikacija ekonomske recesije« (vključen tudi v ESS krogu 2) ter »zaupanje v kazensko pravosodje: primerjalna evropska analiza«.
Raziskava je pokazala, da je v zaznavah javnosti v Sloveniji zelo problematična točka delovanje sodišč, saj se je Slovenija po oceni javnosti nahajala v vrhu najslabše delujočih držav, kar zadeva sodstvo. Le slabih 30 % anketiranih je menilo, da sodišča delajo dobro. Na nasprotnem polu so skandinavske in nekatere zahodnoevropske države, kjer je tako menilo od 60 do 80 % vprašanih. Kar 73 % vprašanih tako meni, da naša sodišča ščitijo interese močnih, kar je tretji največji delež med vsemi državami. Prav tako je v javnosti močno prisoten vtis, da so ravnanja sodišč pri nas podvržena političnim pritiskom. Tu je Slovenija, skupaj s Portugalsko, celo na prvem mestu po deležu anketiranih, ki s tem soglašajo. Razlike med državami v raziskavi ESS 2010 so sicer zelo velike, kar nakazuje, da je raven varovanja zakonitosti v evropskih državah zelo različna.
>> opis raziskave <<