Spletni seminar SPOZNAJ: Repozitoriji za raziskovalne podatke

Date: April 18, 2024
Place: Online
Organizer: SPOZNAJ - Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji

Večina financerjev zahteva, da morajo raziskovalci objaviti raziskovalne podatke, ki so rezultati javno financiranih raziskav, v odprtem dostopu. Te podatke je potrebno shraniti v repozitorije ali podatkovne arhive.
Za shranjevanje podatkov je potrebno izbrati ustrezen zaupanja vreden repozitorij.

V spletnem predavanju bomo podali kriterije, ki jih morajo izpolnjevati zaupanja vredni repozitorij in primere takšnih repozitorijev. Nato bomo predstavili, kako opisati nabore raziskovalnih podatkov z metapodatki, da bodo ustrezali načelom FAIR.

V praktičnem delu predavanja bomo predstavili kako poteka vstavljanje podatkovnih naborov v repozitorije nacionalne infrastrukture odprtega dostopa, ki jo sestavljajo Repozitorij Univerze v Ljubljani, Digitalna knjižnica Univerze v Mariboru, Repozitorij Univerze na Primorskem, Repozitorij Univerze v Novi Gorici, Digitalni repozitorij raziskovalnih organizacij Slovenije in Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih organizacij.

Predavatelja: prof. dr. Milan Ojsteršek (FERI UM) in mag. Janez Brezovnik (FERI UM)

Kdaj: 18. aprila 2024, 10:30-12:00

Več informacij in prijava: https://eu01web.zoom.us/webinar/register/WN_AmNrgApGQlOuMk4DKCxIKA

UNI-FDVCESSDA coretrust_logo RDA_Node