I. Iskanje in načrtovanje

Datum objave: 21. 06. 2023    Datum zadnjega pregleda: 21. 06. 2023

 Kako citiram to stran?

Arhiv družboslovnih podatkov. 2023. I. Iskanje in načrtovanje. Dostopano prek: http://adp.fdv.uni-lj.si/usposobi/ZKG/nacrtovanje/ (DD. mesec leto).

 

Značilne aktivnosti znotraj iskanja in načrtovanja so:

  • Zasnova raziskave (ideja)
  • Načrtovanje ravnanja z raziskovalnimi podatki
  • Načrtovanje zbiranja podatkov, priprava protokolov in obrazcev
  • Iskanje in preverjanje obstoječih podatkov

 

Pri zagotavljanju dostopa do kakovostnih podatkov je potrebno poskrbeti za ustrezno ravnanje z raziskovalnimi podatki že v fazi načrtovanja in ustvarjanja. Temu je namenjeno načrtovanje ravnanja z raziskovalnimi podatki, ki vključuje skrb za kakovost pri zbiranju podatkov, izbor podatkov, ki imajo dolgotrajno vrednost, ter skrb, da bodo podatki dolgotrajno dostopni.

Rezultat tega je v podatkovnem središču dostopna podatkovna objava, ki jo drugi ob nadaljnji uporabi navajajo kot znanstveno referenco v svojih člankih in drugih publikacijah.

 


Načrt ravnanja z raziskovalnimi podatki

Laurence Horton, ADP tečaj za doktorske študente / ADP course for doctoral students, Ljubljana 2015

 

 

V celotnem procesu raziskovanja moramo skrbeti za čim višjo stopnjo kakovosti ustvarjenih podatkov. To obsega naslednje vidike priprave in izvajanja raziskovanja:

  • Skrb za kakovost pri konceptualizaciji, vzorčenju in izdelavi vprašalnika oz. protokola za zbiranje podatkov
  • Skrb za kakovost pri zbiranju oziroma ustvarjanju in pripravi podatkov za analizo
  • Skrb za sprotno in zaključno dokumentacijo podatkov ter pripravo metapodatkov za izročanje

 

 

Načrt ravnanja z raziskovalnimi podatki (NRRP) je uradni dokument, ki zagotavlja okvir za ravnanje s podatkovnim gradivom med raziskovalnim projektom in po njem.


Z načrtom ravnanja z raziskovalnimi podatki se predvidi, kako obdelati, organizirati, dokumentirati in strukturirati raziskovalne podatke in povezano gradivo med raziskovanjem s ciljem, da bi:

  • zagotovili zaščito občutljivih raziskovalnih podatkov,
  • maksimizirali potencial druge rabe raziskovalnih podatkov,
  • podprli dolgotrajno ohranjanje raziskovalnih podatkov.­­

 

  • NRRP obrazec lahko predpiše financer ali raziskovalna organizacija. Zato velja pred sprejemom odločitve glede izbora obrazca preveriti zahteve, določene v pogodbi o financiranju raziskave in/ali pravila raziskovalne organizacije.
  • NRRP je "živ" dokument, ki se spreminja skupaj s potrebami projekta in njegovih udeležencev.
  • Med projektom se NRRP posodablja, da se zagotovi sledenje spremembam skozi čas in da odraža trenutno stanje raziskovalnega projekta.
  • Izpolnjeni načrti ravnanja z raziskovalnimi podatki se med seboj zelo razlikujejo, saj so vedno oblikovani na podlagi posebnih potreb podatkov, zbranih v okviru vašega projekta.


Arhivi družboslovnih podatkov iz konzorcija CESSDA smo pripravili spletni Učbenik o ravnanju z raziskovalnimi podatki (CESSDA Data Management Expert Guide) in vprašalnik DMP-checklist, ki sledi poglavjem iz učbenika. Vprašalnik »Pripravite načrt ravnanja s podatki« je na voljo tudi v slovenskem jeziku in naj bo vodilo raziskovalcem in raziskovalkam ter študentkam in študentom pri pripravi načrtov ravnanja z raziskovalnimi podatki na področju družboslovja. Vprašalnik je na ogled v oknu spodaj, za prenos je na voljo v formatih .pdf in .docx.

Za boljše razumevanje je na voljo še dokument »Vsebine načrtovanja ravnanja z raziskovalnimi podatki« (2016).

 

Vaš brskalnik ne podpira PDF prikaza. Dokument lahko prenesete tukaj: Prenesi PDF.

 

V množici različnih NRRP velja pozornost nameniti obrazcu, ki so ga pripravili v okviru Science Europe, katerega član je tudi ARRS. Obrazec je primeren za vsa znanstvena področja, na voljo pa so tudi navodila za izpolnjevanje obrazca ter navodila za ocenjevanje obrazcev. Več na povezavi