1. Zbirka podatkov s področja etničnih in migracijskih študij

Datum objave: 17. 10. 2022    Datum zadnjega pregleda: 17. 10. 2022

Namen tematske zbirke podatkov je prispevati k večji preglednosti raziskav s področja etničnih in migracijskih študij in boljšemu dostopu do kakovostnih raziskovalnih podatkov s tega področja. 


Zbirka prikazuje politične, socialne, ekonomske, demografske, okoljske in različne druge dejavnike, ki jih merimo, beležimo in prikazujemo v obliki najrazličnejših podatkov, kot so npr. ankete, intervjuji, registrski podatki ipd.  


Zbirko dopolnjujejo raziskovalke in raziskovalci, ki so ustvarili podatke, povezane z vprašanji selitev oz. migracij, manjšin ali kulturnih in nacionalnih identitet. Odprta je tudi za podatke, ki jih ustvarjajo občanski raziskovalci in raziskovalke, nevladne organizacije, raziskovalni novinarji in novinarke in drugi, ki si prizadevajo za boljše razumevanje proučevanih tematik.  


Prispevaj v tematsko zbirko

Vabimo vas, da prispevate svoje podatke v Arhiv družboslovnih podatkov in pomagate graditi zbirko s področja etničnih in migracijskih študij. Pišite nam na arhiv.podatkov@fdv.uni-lj.si ali nas pokličite na 01 5805 277.

Več o postopku predaje na povezavi: https://www.adp.fdv.uni-lj.si/deli/postopek/ 


Zbirka podatkov o etničnih in migracijskih študijah je odprta za raziskave, ki z najrazličnejših vidikov osvetljujejo teme. Za boljše razumevanje izpostavljamo s tem povezana Vsebinska področja CESSDA, ki so lahko v pomoč pri razmisleku glede razvoja zbirke v prihodnje:


Selitve oz. migracije

Vključuje priseljevanje, izseljevanje, notranje selitve in druge vrste geografske mobilnosti. Priseljevanje predstavlja naselitev posameznika v državi, ki ni njegova matična država. O izseljevanju govorimo, ko posameznik zapusti matično državo in se naseli v drugi državi. Selitve so krovni izraz za obe obliki. Selitve vključujejo tudi notranje selitve, to je gibanje ljudi znotraj države na različnih geografskih ravneh (glej opis pojma v kategoriji DEMOGRAFIJA (PREBIVALSTVO, STATISTIKA PREBIVALSTVA IN POPISI)).


Manjšine

Skupine posameznikov, ki se na določen način razlikujejo od večine prebivalstva. Tovrstne značilnosti vključujejo, na primer, narodnost, vero, zdravje, spolno usmerjenost, prvi jezik (materni jezik) in kulturo. Upoštevajte, da lahko v zvezi z nekaterimi manjšinskimi vprašanji uporabljate tudi vsebinski področji "Enakost, neenakost in socialna izključenost" ali "Jezik in jezikoslovje" (glej opis pojma v kategoriji DRUŽBENA SLOJEVITOST IN SKUPINE).


Kulturna in nacionalna identiteta

Podatki o oblikovanju identitete, podatki o tem, kaj ljudje mislijo, da so in kam pripadajo. Odnos kulturne in nacionalne identitete do zastopanja in razvrščanje nekoga drugega, ki »ni eden od nas« (drugačenje). Običaji, vedenje in odnosi do identitetnih skupin, ki jih zaznavamo kot lastne oziroma druge (glej opis pojma v kategoriji DRUŽBA IN KULTURA).



Več informacij o zbirki podatkov: 

2. NAJNOVEJŠE OBJAVE V TEMATSKI ZBIRKI ETMIG
3. DRUGE RAZISKAVE S PODROČJA ETNIČNIH IN MIGRACIJSKIH ŠTUDIJ
4. ETMIG PODATKI IZ DRUGIH VIROV



  Kako citiram to stran?

Arhiv družboslovnih podatkov. LETO. 1. Zbirka podatkov s področja etničnih in migracijskih študij. Dostopano prek: http://adp.fdv.uni-lj.si/uporabi/etmig/zbirka_etmig/ (DD. mesec leto).

  V ADP HRANIMO TUDI

Evrobarometer 72.5, E-sporočanje, kmetijstvo, geografska mobilnost in mobilnost delovne sile ter poznavanje uporabe antibiotikov, november-december 2009, EC