RAVNANJE Z RAZISKOVALNIMI PODATKI V DRUŽBOSLOVJU

Datum: Nov. 5, 2014
Kraj: Koper
Organizator: ZRS Koper, Univerza na Primorskem
Novi okvirni program EU za raziskave in inovacije Obzorje 2020 za določena področja pilotno uvaja zahtevo po pripravi Načrta za ravnanje z raziskovalnimi podatki (angl. data management plan).
Pilot obsega naslednja področja Obzorja 2020:


  • Future and Emerging Technologies

  • Research infrastructures – part e-Infrastructures

  • Leadership in enabling and industrial technologies – Information and Communication Technologies

  • Societal Challenge: Secure, Clean and Efficient Energy – part Smart cities and communities

  • Societal Challenge: Climate Action, Environment, Resource Efficiency and Raw materials – with the exception of topics in the area of raw materials

  • Societal Challenge: Europe in a changing world – inclusive, innovative and reflective Societies

  • Science with and for Society


(vir: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-1257_en.htm)



Kako smo na to pripravljeni v slovenski raziskovalni skupnosti? Na koga se obrniti po nasvet? Kaj so ustrezno pripravljeni podatki? Kdaj in kam jih oddati? Na ta vprašanja bodo odgovorili kolegi iz Arhiva družboslovnih podatkov v sredo, 5. novembra 2014.



10.00-10.45: Odprti podatki v luči novega okvirnega programa Obzorje 2020


V izhodišču bodo predstavljena vodila in smernice za načrtovanje ravnanja s podatki, kakor jih predpostavlja novi okvirni program EU za raziskave in inovacije Obzorja 2020. V nadaljevanju pa storitve, ki so raziskovalcem v slovenskem raziskovalnem okolju na voljo kot podpora pri pripravi, izročitvi in dostopu do raziskovalnih podatkov, financiranih z javnimi sredstvi. Predstavitev je namenjena odločevalcem v raziskovalni skupnosti in raziskovalcem – ustvarjalcem raziskovalnih podatkov.




11.00-12.00: Priprava, izročitev in spravilo raziskovalnih podatkov


Predstavitev je namenjena raziskovalcem, ustvarjalcem raziskovalnih podatkov, ki bodo v prihodnje za svoje podatke morali ali želeli zagotoviti odprti dostop. Seznanili se bodo s postopkom oddaje gradiv v Arhiv družboslovnih podatkov, z obrazci in orodji, ki so na voljo za podporo pri oddaji gradiv ter s prednostmi, ki izvirajo iz dejstva, da so podatki spravljeni v ADP.



Morebitna vprašanja lahko vnaprej pošljete na arhiv.podatkov@fdv.uni-lj.si