Projekt CESSDA Widening Activities 2019 & Mentorski program

V letu 2019 se je v sklopu konzorcija CESSDA začel izvajati projekt CESSDA Widening Activities 2019, ki se osredotoča na širitvene dejavnosti, v njem pa kot član konzorcija aktivno sodeluje tudi Arhiv družboslovnih podatkov. Širitev evropske pokritosti in razvoj vseevropskih podatkovnih storitev je med prednostnimi nalogami, ki jih je izpostavila strategija CESSDA 2018–2022. Projekt temelji in gradi na preteklih širitvenih projektih (CESSDA Widening Activities 2018, CESSDA Strengthening and Widening, SERSCIDA in SEEDS).

Glavni cilji projekta Widening 2019 so:

• vzdrževanje in krepitev mreže partnerjev CESSDA,
  • širitev storitev, orodij in znanja med partnerji CESSDA,
  • vzdrževanje in nadaljnji razvoj strateškega znanja o obstoječih podatkovnih ponudnikih in nastajajočih nacionalnih podatkovnih arhivih, ki zaenkrat še niso člani konzorcija,
  • povečanje prepoznavnosti konzorcija v državah nečlanicah.

V letu 2019 bo poleg širitvene delavnice vzpostavljen tudi CESSDA center za pomoč partnerjem. Sestavljali ga bosta dve glavni aktivnosti:

• spletna storitev, kjer bodo ambiciozne nečlanice dobile pomoč in povratne informacije glede razvoja njihovih podatkovnih storitev in načrtov za včlanitev;
  • mentorski program med članicami CESSDA ter nečlanicami, ki si prizadevajo za včlanitev.

Mentorski program

Cilj mentorskega programa je nuditi direktno (»ena na ena«) podporo članic CESSDA izbranim partnerjem in jim nuditi podporo pri opredelitvi in uresničevanju njihovih strateških, političnih, praktičnih ali tehničnih ciljev. Program bo zagotavljal, da partnerji ostanejo aktivni v letu 2019, da se približajo svojim ciljem ter so pri tem podprti in spodbujani. Mentorji bodo aktivno komunicirali s partnerji in jih spremljali skozi vse leto, prav tako pa bodo med seboj delili dobre in slabe prakse delovanja svojih izbranih partnerjev ter skupaj poskušali najti rešitve.

Partnerji so izrazili potrebo po pomoči  na naslednjih področjih:

• organizacijski modeli, nacionalni razvojni načrti,
  • politike (razvoj politike in načrtov za varnostno kopiranje in varnost podatkov, standardizacija politik in orodij, skladnost s CESSDA in CoreTrustSeal) in pravni postopki,
  • prevzem, hramba, dokumentiranje in deljenje podatkov (kvalitativni podatki, formati podatkov, potek dela, OAIS model, repozitoriji),
  • kadri (opisi delovnih mest, krepitev zmogljivosti, usposabljanje),
  • podpora CESSDA (obiski agencij, raziskovalnih centrov, ministrstev),
  • mreženje (tehnična infrastruktura, dajalci podatkov);
  • vloga za članstvo v CESSDA,
  • razvoj sheme financiranja in proračun.

Za sodelovanje so bili izbrani naslednji partnerji:

ADP bo v letu 2019 mentor podatkovnem arhivu za družboslovne znanosti Filozofske fakultete Univerze v Zagrebu (FFZG) in Litvanskemu podatkovnemu arhivu za humanistične in družboslovne znanosti (LiDA).

Uvodni sestanek Research Data Alliance (RDA) Node Slovenija

Uvodni sestanek Social Sciences & Humanities Open Cloud SSHOC