S knjižničarji o novem spletnem učbeniku na temo NRRP

V sredo, 31. januarja 2018, smo v ADP izvedli prvo predstavitev spletnega učbenika Expert tour guide on Data Management. Na predstavitev smo povabili knjižničarje iz visokošolskih in raziskovalnih organizacij in druge partnerje, ki razvijajo podatkovne storitve ali so kako drugače v podporo raziskovalcem.

Dogodka so se udeležili iz Univerze v Ljubljani, Pedagoške fakultete (UL), IEDC Bled, Biotehniške fakultete (UL) ter Univerzitetne knjižnice Maribor.

Udeležencem smo najprej predstavili okoliščine, v katerih smo skupaj z drugimi Evropskimi arhivi družboslovnih podatkov razvili nov spletni modul s področja ravnanja z raziskovalnimi podatki.

V krajšem, dve-urnem srečanju smo jim na kratko predstavili zasnovo šestih poglavij, ki sledijo življenjskemu krogu podatkov:

1. Predstavitev je potekala na FDV.

Skrbno načrtovanje ravnanja s podatki;

2. Dobra organizacija in dokumentiranje ravnanja s podatki;
  3. Ustrezna priprava podatkov za analizo in deljenje;
  4. Varna hramba podatkov;
  5. Premišljena zaščita podatkov;
  6. Ahiviranje in objava podatkov.

Udeležence smo posebej opozorili na teme, ki se ponovijo v vseh poglavjih:

• Dopolni svoj Načrt ravnanja z raziskovalnimi podatki (Adapt your DMP)
  • Evropska raznolikost (European diversity)
  • Strokovni namigi (Expert tips)
  • Kvalitativni in kvantitativni vodič (Tour operators)

(https://www.cessda.eu/Research-Infrastructure/Training/Expert-tour-guide-on-Data-Management)

Spletni učbenik Expert tour guide on Data Management je namenjen samostojnemu učenju raziskovalcev s področja družboslovja, ki želijo pridobiti več znanja o ravnanju z raziskovalnimi podatki (research data management). Obsežnejši paket znanj vključuje teoretične podlage, praktične primere in koristne napotke, ki raziskovalca vodijo skozi življenjski krog podatkov.

Gre za obsežen nabor vsebin, cca. 15 ur samostojnega učenja,  ki jih bomo v 2018 predstavljali tako doma kot tudi v tujini.  Z udeleženci smo razpravljali o tem, kako bi bilo mogoče učbenik čim bolj približati raziskovalcem v njihovih ustanovah. Predlagali smo naslednje možnosti:

• Objavite novico o novem spletnem učbeniku na spletni strani, družbenih omrežjih…
  • Informacijo vključite v novice svoje organizacije (newsletter).
  • Povabite raziskovalce na delavnico, ki bo potekala 11. aprila 2018 v Ljubljani.
  • Zalepite plakat.
  • Organizirajte delavnico, predavanje s pomočjo spletnega učbenika.
  • Vodstva svojih institucij, raziskovalce opozorite na nov spletni učbenik.

Predstavitev z dogodka je dostopna na spletni strani ADP v rubriki Predavanja in predstavitve ADP.

K promociji učbenika vabimo tudi vas! Za vse nadaljnje informacije nam pišite na: arhiv.podatkov@fdv.uni-lj.si ali nas pokličite na 01 58 05 209.

ADP na Pedagoški tržnici

Prevod tezavra ELSST v slovenščino