Raba alkohola in različnih substanc na Finskem in v Sloveniji

V sklopu praznovanja 100 let finske neodvisnosti so v Finskem arhivu družboslovnih podatkov (FSD) pripravili nabor podatkov raziskav na temo alkohola in rabe različnih substanc. Raziskave s Finske si oglejte na povezavi.

Podatki, ki se celoviteje ali le delno dotikajo tematike o rabi alkohola in drugih substanc, so dostopni tudi v katalogu ADP, in sicer znotraj raziskav:

• Kralj, Ana, Blaž Lenarčič, Zorana Medarić in Blaž Simčič. (2010). Mladi in alkohol v Sloveniji: Youth and alcohol abuse in Slovenia [podatkovna datoteka] Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede, Arhiv družboslovnih podatkov. ADP – IDNo: MLAALK07.
  • Malnar, Brina. (2009). Raziskava o navadah ljudi pri uporabi zdravil [datoteka podatkov]. Slovenija, Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Arhiv družboslovnih podatkov. ADP – IDNo: ZDRAV04.
  • Toš, Niko. (2007). Raziskava o obsegu pasivnega kajenja med odraslimi prebivalci RS [datoteka podatkov]. Slovenija, Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Arhiv družboslovnih podatkov. ADP – IDNo: KAJEN06.
  • Bernik, Ivan. (2001). Mladina in AIDS, 1998. [podatkovna datoteka] Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede, Arhiv družboslovnih podatkov.
    ADP – IDNo: MLAAID98.
  • Bernik, Ivan. (2001). Mladina in AIDS, 1997. [podatkovna datoteka] Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede, Arhiv družboslovnih podatkov.
    ADP – IDNo: MLAAID87.

Več vprašanj na temo pitja alkohola in uporabe substanc lahko najdete v seriji Slovensko javno mnenje, katere glavni avtor je Niko Toš. Še posebej preverite izpostavljene raziskave: SJM921, SJM941, SJM962SJM992, SJM013, SJM053, SJM112SJM161.

Za več raziskav prebrskajte katalog ADP:

Vir: Medarić 2012
Vir:  Medarić 2012

Viri:

Medarić, Z. (2012). Mladi in alkohol v Sloveniji: Rezultati raziskave. Dostopno prek http://www.infomosa.si/doc/Medaric_-_Mladi_in_alkohol_v_Sloveniji.pdf

CESSDA: Nov spletni učbenik za ravnanje z raziskovalnimi podatki

Statistični dan 2018: Moč podatkov