DASISH-ev seznam podatkovnih storitev

Projekt DASISH je zasnovan na način, da zbližuje pet raziskovalnih infrastruktur s področja družboslovja in humanistike, ki sodijo v program ESFRI. To so Common Language Resources and Technology Infrastructure (CLARIN), Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities (DARIAH), Consortium of European Social Science Data Archives (CESSDA), European Social Survey (ESS) in Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe (SHARE). Namen je poiskati možne sinergije in skupen razvoj evropske raziskovalne infrastrukture.

Eden od rezultatov projekta DASISH je nedavno izdano poročilo poročilo List of Recommended Deposit Services for SSH, s katerim so predstavili storitve različnih repozitorijev oziroma arhivov in pripravili predlog izboljšav za nadaljnji razvoj.

Slika: Sodelujoči v raziskavi glede na regijo

Dasish_graf

Vir: List of Recommended Deposit Services for SSH, Deliverable Report (D4.3), Data Service Infrastructure for the Social Sciences and Humanities, str. 3.

Poročilo temelji na raziskavi, za katero so k sodelovanju povabili 89 akterjev iz 73 obstoječih ali nastajajočih podatkovnih storitev (arhivov) v Evropi in ki so povezane z vsaj eno od prej omenjenih infrastruktur. Na vprašanja je odgovorilo 61% vprašanih oz. 54 posameznikov iz 54 organizacij. Sodelovali so predstavniki storitev iz južne Evrope (Španija, Portugalska, Italija in Grčija), vzhodne Evrope in drugih evropskih držav (severo-zahodna Evropa). Vprašani so odgovarjali na vprašanja povezana z organizacijskimi okoliščinami, izročanjem podatkov in dolgotrajno hrambo, drugo rabo podatkov in na splošno glede prihodnjega razvoja. Sledila je serija poglobljenih intervjujev, s katerimi so dobili vpogled v notranji ustroj storitev.

V poročilu so predstavili 22 nosilcev podatkovnih storitev, kakor sledi v nadaljevanju. Med njimi je tudi slovenski Arhiv družboslovnih podatkov.

Språkbanken (Swedish Language Bank)

Slovene Social Science Data Archive (ADP)

ADPSS (Archivio dati per le scienze sociali)

ADS (Archaeology Data Service)

APIS (Portuguese Social Information Archive)

BAS (Bavarian Archive for Speech Signals)

CSDA (Czech Social Science Data Archive)

FORS – DARIS (Data and Research Information Services)

DRI (Digital Repository of Ireland)

IQDA (Irish Qualitative Data Archive)

ODSAS (Online Digital Sources and Annotation System)

Oxford Text Archive

Réseau Quetelet

RODA (Romanian Social Data Archive)

SLDR (Speech and Language Data Repository)

TARKI (Hungary Social Research Institute)

TextGrid Repository

Stichting Nederlands Instituut voor Beeld & Geluid

UFAL (Institute of Formal and Applied Linguistics)

SASD (Slovak Archive of Social Data)

DDA (Danish Data Archive)

DTARe (Deutsches Textarchiv Repository)

Celotno poročilo je dostopno na spletni strani Dasish.

Zadnji sestanek DwB delovnega paketa št. 5

Predavanja za ADP uporabnike pri različnih predmetih družboslovnih in humanističnih smeri