50 let empiričnega družboslovnega raziskovanja na FDV

V četrtek, 4. decembra, je v okviru Centra za raziskovanje javnega mnenja, na Fakulteti za družbene vede, potekal dogodek ob 50. letnici empiričnega družboslovnega raziskovanja na Fakulteti za družbene vede in 80. letnici prof. dr. Nika Toša. V sklopu tega so se zvrstila predavanja uglednih evropskih predavateljev, ki so prispevali k razvoju evropskega raziskovalnega prostora in preko katerih se je tudi slovenski družboslovni raziskovalni prostor odpiral navzven. Govorili so o raziskovalnem in družbenem pomenu velikih mednarodnih raziskovalnih projektov in infrastruktur, kot npr. European Social Survey, World Values Survey in European Values Study.

S svojimi prispevki so dogodek izpolnili:

Peter Farago: Research Infrastructures in the Social Sciences – Generic View and a Concrete Example

Max Kaase: European Social Survey as a ‘European success story’

Hans Dieter Klingemann: Academic aspirations and the constraints of funding

Ekkehard Mochmann: Mission and Vision: The Dynamics of Social Research Data Infrastructure

Predavanje je pospremila razprava o vključevanju Slovenije v širši evropski in svetovni družboslovni raziskovalni prostor. Pogovor sta moderirala Brina Malnar in Karl H. Müller.

Obsežnejše intervjuje z gosti in slavljencem lahko preberete na naslednjih povezavah:

Peter Farago, Hans-Dieter Klingemann, Niko Toš. Foto: May Doušak.

Ekkehard Mochmann  o družboslovni podatkovni infrastrukturi. Foto May Doušak
Ekkehard Mochmann o družboslovni podatkovni infrastrukturi. Foto: May Doušak
Max Kaase o Evropski raziskavi vrednost. Foto: May Doušak

Delavnica Označevanje besedila s TEI oznakami