Mreža znanja 2014

Avtor: MajaO

Datum: 4. december 2014

V petek, 28. novembra 2014, se je na Biotehniški fakulteti, Univerze v Ljubljani odvila Arnesova jesenska konferenca Mreža znanja 2014. Namenjena je bila informatikom s področij izobraževanja, raziskovanja in kulture. Pokrivala je predvsem sistemske vidike uporabe novih tehnologij in predstavitve dobrih praks.

O projektu IR optika je najprej govoril Jože Hanc, Arnes. Primere Arnesa v tujini sta predstavila Ingrid Melve iz Norveške in Brook Schofield iz Nizozemske. Blaž Divjak iz Arnesa je predstavil novosti na področju Eduroama in ArnesAAI, več o tem bo 8. decembra 2014 na Srečanje članic federacij Arnes AAI in eduroam. Panos Louridas, GRNET (Grčija), je predstavil okeanos, storitev, namenjeno grški raziskovalni in akademski skupnosti, s pomočjo katere si lahko uporabniki ustvarijo svoj virtualni računalnik. O projektu Elixir in uporabi EduGAIN je govoril Brane L. Leskošek iz Medicinske Fakultete v Ljubljani, Elixir Slovenije. Office orodja je možno uporabljati tudi v slovenskem izobraževalnem okolju. O tem je govoril Tadej Žlak iz Šole prihodnosti Maribor. O novostih pri upravljanju z identitetami je govoril Milan Podbršček iz Šolskega Centra Nova Gorica, kjer so uvedli sistem, ki skrbi za upravljanje z identitetami zaposlenih in dijakov. Predstavljena sta bila tudi dva primera dobre prakse. Prvi primer je bil Vzpostavitev sistema enotne prijave, o katerem je govoril Branko Bezgovšek iz I. gimnazije v Celju. Drugi primer dobre prakse je predstavila Meta Krajnc iz Osnovne šole Starše, ki je uspešno prestavila spletne strani šole iz Joomle na Arnes Splet. O vdorih v virtualne strežnike je govoril Gorazd Božič iz SI-CERT. Viktorija Florjančič iz Univerze na Primorskem, Fakultete za management, je v sodelovanju z Arnesom predstavila projekt skupnega Moodla. Nazadnje je bilo nekaj besed namenjenih še o SIX (Slovenian Internet eXchange), o katerem je govoril August Jauk iz Arnesa in predstavil Arnesova prizadevanja za izboljšanje kakovosti slovenskega interneta.

Celoten program je dostopen tukaj, posneteki predavanj pa tukaj.

Iz zakladnice socioloških raziskav

Seminar za raziskovalce: »Priprava raziskovalnih podatkov za odprti dostop«